Sevgililer Günü Tarihçesi

Sevgililer Gününün Tarihi

Sevgililer gününün tarihi Roma imparatorluğuna dayanır. Tarihe kendisini zalim imparator olarak tanıtmaya başaran 2. Claudius sayesinde hikâye başlar. Savaşçı felsefesi nedeniyle kendi toprakları içerisinde ve Roma imparatorluğuna bağlı tüm erkek fertlerin asker olmasını istemesi hikayemizin kahramanı Aziz Valentina’nın öyküsünü doğurur. Bu tutumu yüzünden işleri abartan imparator evliliği dahi yasaklar.

Kafayı Yiyen İmparator

Askerliğe engel olduğu düşüncesiyle ülkesinde evliliği yasaklayan 2. Claudius’un ardından şaşkına dönen halkın gençlerin sevgilileri ile beraber yaşamaları mümkün değildi. Bununla yetinmeyen imparator tüm halkın 12 tanrıya tapması yönünde kararını vermişti. Bu kararlara itiraz etme cüretinde bulunanların ise sonunun ölüm cezası olacağı duyurulmuştu.

Bu kararların yanı sıra, Hristiyan dinine inananlarla ilişki yaşamak dahi yasaklanmış ve ölümle cezalandırılıyordu. Tüm halk bu emirlere itaat etmek yerine bazıları karşı çıkmaya çalışıyorlardı. Bunlardan biriside hikayemizin kahramanı Aziz Valentinus’du tabiki. Kendisi bir filozof olmasının yanı sıra din konusunda halka vaazlar vererek imparatorun düşüncelerine karşı çıkıyordu. Emirlere uymadığı düşüncesiyle tutuklanan Valentinus, o gün bu gündür hikayesi efsaneleşerek günümüzdeki halini aldı.

Hapishane ve Julia

Hapishane kaldığı süreçte gardiyanla iletişimini geliştiren Valentinus, gardiyana İsa ile ilgili hikayeler anlatır. Gardiyan dinlediği bu hikayeler doğrultusunda körlerin gözlerinin açılacağı yönünde bir umut içini kaplar. Hemen gözleri görmeyen kız kardeşi Julia’yı alır ve Valentinus’un yanına getirir. Valentinus, Julia’ya Roma’nın tarihini, doğayı ve tanrıya yönelmeyi öğretir. Julia öğrendiği bilgiler doğrultusunda, tanrıya ve doğaya yönelerek aydınlanır. Ondan öğrendiği bilgiler ve anlattıkları ise tesellisi olur.

Ölüm Kaçınılmazdır

Valentinus ve Julia, hemen her gün hapishanede dua ederler. Julia tüm içtenliğiyle yılmadan gözlerinin görmesi için dua eder ve Valentinus’la yaptıkları konuşmada bunu dile getirir. İkisi birlikte bir duaya başlarlar ve bir anda Julia için Valentinus’un hücresinin içi aydınlanır. Artık görüyordur, sevinçten haykıran kıza Valentinus, sürekli dua etmeye devam etmesi yönünde telkinler. Fakat ertesi gün Valentinus için ölüm emri kapıyı çalar.

Azizimiz öldürülmeden önce Julia’ya bir mektup yazar. Mektupta “ Tanrıya her daim yakın ol ve dua etmeye devam et. “ yazar ve notun altına imza niteliğinde “ Senin Valentine ’inden “ yazar. Mektubun Julia’ya ulaşması 1 gün sürer ve o tarih 14 Şubat 270’dir.

Valentinus’un mezarı Papa 1. Julius tarafından “ Porta Valentini “ isminde bir kemer kapısı altında yaptırılmıştır. Günümüzde ise mezarın yer aldığı bölgede Roma Praxedes Kilisesi yer almaktadır. Julia ise mezarın yanına pembe çiçekler açan bir badem ağacı dikmiştir. Günümüzde sevgi ve dostluğu simgeleyen badem ağacının hikayeside buradan gelmektedir.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir