Microsoft Edge Tarayıcısında Güvenlik Açığı Paylaşıldı

Google, rakibi Microsoft’un internet tarayıcısında güvenlik açığı tespit etti. Açık, Edge kullananlar için önemli riskler taşıyor.

Google’ın sahibi olduğu projelerden birisi bildiğiniz üzere Project Zero adında bir çalışma. Bu çalışmanın amacı diğer şirketlerde yer alan güvenlik açıklarını tespit ederek onlara bildirmesi. Project Zero çalışanları bu sefer Microsoft’un en güncel ve popüler tarayıcısı Edge’de bir açık buldu. Ekip sorunu öncesinde Microsoft tarafına bildirmiş olmasına rağmen hiçbir yanıt alamadıklarını için basına açıklama gereği duyduğunu belirtti.

Sorun birçok teknik detayı içeriyor. Kısaca bahsetmemiz gerekirse; Code Execution (Komut Çalıştırma) şeklinde isimlendirilen bir açık bulundu. Bu yöntem sayesinde tarayıcının güvenlik sistemi kolaylıkla aşılarak, kullanıcıların bilgisayarlarına sızılabiliyor.

Microsoft’un gözde tarayıcısı Edge, piyasaya çıkmasının ardından büyük ümitler taşıyor olmasına rağmen rakipleri Google Chrome ve Firefox’a göre pek ön plana çıktığı söylenemez. Oldukça zor olan işinin bu tarz durumların basına sızması sonucunda pek iç açıcı bir hal alacağı söylenemez. Sorunun çözülmesi için Project Zero yani Google tarafından geçtiğimiz Kasım ayında uyarılan Microsoft sorunu halen çözmemiş gibi görülüyor. P. Zero, tespit ettiği açıkları firmalara bildirerek onlara 90 gün süre tanıyor. Eğer gerekli sorun çözülmezse basınla açık paylaşılıyor. Bu haberin basına sızması üzerine Microsoft cephesi nasıl bir tavır sergileyecek merakla bekliyoruz.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir