Geceleri Telefondan Uzaklaşmanın 4 Yolu – Liste

Gelin sizinle bir konuda anlaşalım, modern çağda eşiniz, dostunuz, çocuklarınız, arkadaşlarınız ve elbette siz olmak üzere herkesin son gördüğü şey muhtemelen cep telefonu. Fakat bu durum insan sağlığı açısından birçok olumsuz yan etkileri beraberinde getiriyor.

Geceleri uykuya dalmadan önce son bir kez bakayım diyerek elinize aldığınız ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol etmenin ardından diğer bildirimleri de sırayla kontrol ederek temizlemek ne gibi sonuçlar doğuruyor biliyor musunuz? Whatsapp gruplarından veya arkadaşlarınızdan gelen mesajlara son bir kez bakmak için cep telefonunuzu elinize aldığınızda uykuya dalma sürenizi geciktiriyorsunuz.

Mavi ekran ışıkları, beynin uykuya dalma süresini geciktirdiği gibi, uykuda kalma süresini de azaltıyor. Tablet ve bilgisayarlar bir nebze mavi ışığın zararlarından arınmaya başlamış olsalar da akıllı telefonlar için aynı şeyi söylemek pek mümkün görünmüyor.

Ekranın renklerinin zararlı tonları yaymasını engelleme görevi olan Apple cihazlarda yer alan Night Shift veya Android telefonlarda Gece Modu özelliği bile tam olarak çözüm olmuyor. Ayrıca şunu da kabul etmek gerekiyor ki, yatmadan önce kaç kişi telefonunu kendinden uzaklaştırarak yatıyor?

Günümüzde çoğunluk için geçerli bir durum var ki telefonlar gece yattığımız sırada yastıkların altı, yatağımızın bitişiğinde bir komodinin üzerinde yer alıyor. Telefonlar her daim elimizin ulaşabileceği bir mesafede tutuluyor. Peki bu telefonlar vücudumuzun bir organı mı hep bitişiğimizde durmak zorunda?

1. Yanılgı: Telefonlar Alarm Olarak Kullanılıır

Telefonları geceleri kendimize yakın tutmak için alışılagelmiş bir savunma mekanizması tarafından karşımıza “Ama alarm çaldığında nasıl kapatacağım?” yanıtı geliyor. Telefonlar alarm olarak kullanıldığında sabahları sizi uyandırabilmesi için gerçekten yakınınızda olmalı mı?

Telefonları Alarm İçin Kullanmanıza Gerek Yok

Telefonlarınızı gece yatarken uzağa koymayı deneyin, alarm ilk çaldığında yatağınızdan kalkarak onu susturmaya gideceksiniz. Alarmları ertelemeyi seviyor, o aralarda minik kestirmelere ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bir çalar saat almayı deneyin.

2. Endişe: Ya Önemli Bir Şey Olursa?

Yine bir savunma mekanizması eseri olan “Ya önemli bir şey olursa?” sorusu karşımıza çıkabiliyor. Telefonunuzu sağlığınıza zarar vermeyecek bir mesafede tutmanız halinde önemli olan her şeye zamanında yetişebilirsiniz merak etmeyin. Ayrıca uykunuz esnasında sürekli rahatsız edilmek ve uykunuzun bölünmemesi için telefonlarınızda yer alan “Rahatsız Etme” veya “Gece / Uyku Modu” ayarlarını aktif etmeyi deneyin. Bu sayede belirleyeceğiniz kişiler ve uygulamalar dışında gelecek tüm bildirimler sessiz bir şekilde gelecek ve sizi rahatsız etmeyecektir.

Herhangi birisinden önemli bir çağrı gelme olasılığı olduğunu düşünüyorsanız ve bu sizi tedirgin ediyorsa, ayarları özelleştirerek tüm çağrılar için zil sesini aktif bırakabilirsiniz.

3. Rahatlık: Müzik Uyumanıza Yardımcı Olur

Geceleri müzik dinlemeyi seviyorum veya bir radyo yayını belki de sesli kitaplar kim bilebilir zevklerinizi sorgulamıyoruz fakat bunları telefonunuzu dibinizde tutarak yapmanız gerek var mı? Uykular için tasarlanmış Bluetooth kulaklıklar yardımıyla rahatlıkları bu işlemlerinizi yapabilirsiniz. Hem bir çağrı geldiğinde rahatlıkla yanıtlayabilirsiniz.

Uyku için tasarlanmış bazı Bluetooth kulaklıklar sayesinde rahatlıkla müziğiniz, radyonuz veya sesli kitaplarınız oynatılmaya devam edecek hem telefonunuzu güvenli bir mesafeye bırakarak sağlığınızı koruyacaksınız. Ya da daha güzel bir seçenek var, telefonunuzun sesini biraz açmayı deneyin ve uzağa koyun. Eminiz o duvarlar üst veya alt katta yer alan komşularınızı rahatsız etmenizi önleyecektir.

4. Uygulamaları Kurcalamaya Bir Son Ver!

Kullandığınız bir sosyal medyanın ana sayfasında hiç biten bir akışa rastladınız mı? Peki neden rastlamadığınızı hiç merak ettiniz mi? Sosyal medyaların tamamı sizi bağımlı hale getirecek bir yapıya sahiptir ve siz onların işini oldukça kolaylaştırıyorsunuz. Sürekli yenilenen ana sayfa size durmadan acaba ne var diye bakmaya itiyor.

Uyku sağlığınızı koruyabilmek ve gün içinde daha düşük bir stresle yaşamak için en önemli etkenlerden birisi uykuya nasıl daldığımızdır. Evinize her geldiğinizde telefonunuzu belli bir yere koyun ve mümkün olduğunca ondan kendinizi uzak tutun. Bunu yapmayı bir alışkanlık haline getirirseniz, telefona olan bağımlılığınız yavaş yavaş ortadan kalkacaktır.

Telefonda bağımlısı olduğunuz birkaç uygulama ve oyun yer alıyorsa onlarla vakit geçirmektense hani şu her seferinde okumayı ertelediğiniz o ilginizi çeken kitap varya, onu okumayı deneyebilirsin bak ?

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir