Apple, Karakter Sorunu İçin Güncelleme Yayınladı

Apple, son dönemlerde sık sık ortaya çıkan uygulamaların çökmesine sebebiyet veren Telugu olarak isimlendirilen hatayı çözmek için bir güncelleme yayınladı. iOS 11.2.6 sürümüne yükseltilirken, watchOS 4.2.3, tvOS 11.2.6 ve macOS ise 10.13.3 güncellemesini aldı.

Geçtiğimiz dönemlerde ortaya çıkan ve birçok kullanıcının başına dert olan “Telugu” olarak adlandırılan hata iOS işletim sisteminde sorunlara yol açtı. Hindistan’da konuşulan yaygın dillerden birisi olan Telugu dilinin karakterleri bir Apple cihazına gönderildiği takdirde o cihazdaki iletiyi alan uygulamanın çökmesine neden oluyordu. Apple bu büyük sorunu ortadan kaldırmak için bir güncelleme paylaştı.

Yeni yayınlanan bu güncelleme aslında Apple’ın güncelleme takviminde yer almıyordu. Hızla yayılan bu hatanın acilen giderilmesi gerektiğini düşünen Apple ani bir kararla güncelleme yayınladı. Normal şartlar altında 11.3 güncellemesi için çalışmalarını sürdüren firma, bu sürümün beta testlerinde bu hatayı gidermişti. Fakat hızla yayılmasının ardından erken bir ara güncelleme yayınlama kararı aldı.

iOS Güncelleme Notları

 

  • Belirli karakterlerin kullanılması halinde uygulamalarda yaşanan çökme sorunu ortadan kalktı.
  • Bazı uygulamaların harici aksesuarlara bağlanma sorunu düzeltildi.
  • macOS sürümünde de benzer bir karakter dizisi hatası düzeltildi.

Ayrıca, iOS 11.3 sürümünün önümüzdeki ay içerisinde geleceğini belirtmekte fayda var.

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir