Adana’nın Gezilmeye Değer Yerleri

Seyhan Nehri’nin kıyısında, Toros Dağları’nın güneyinde kurulmuş olan bir şehir Adana. 2016 yılının sonunda yapılan nüfus sayımının sonuçlarına göre 2 milyonu aşan nüfusuyla büyük bir şehir. Türkiye’nin en büyük 6. (altıncı) şehridir. Dolayısıyla ticari ve kültürel bir merkez olması kaçınılmaz bir konumdadır.

En yakın komşusu 60 Km batı bölgesinde yer alan Mersin ilinin Tarsus ilçesidir. İklim özellikleri açısından Akdeniz ikliminin özelliklerini taşıyan bir şehirdir. Bu yüzden yazları oldukça sıcak geçtiği gibi, kışları ise soğuk denebilecek bir havada bolca yağışlı geçmektedir. Günümüzde çoğunlukla yemekleriyle ön plana çıkmakta ve gezginlerin ilgisini çekmektedir. Mutfağının yanı sıra mimari ve tarihi güzellikleri de ön plana çıkmaktadır.

Seyhan Barajı & Gölü

Adana’nın merkezine 15 Kilometre uzaklıkta yer alan Seyhan Nehri’nden kaynaklı oluşabilecek su baskınlarını önlemek amacıyla kurulmuştur. 1956 yılın faaliyete geçmiştir. Toplam maliyeti 25 Milyon doları aşan baraj, 174 Bin hektar bir alanın sulamasını karşılayabilmektedir. Barajın faaliyete geçmesiyle birlikte oluşmuş olan göle ise Seyhan Baraj Gölü ismi verilmiştir. Günümüzde Adana’nın yerlisi ve şehri ziyarete gelen turistler tarafından uğrak bir merkez haline gelmiştir. Muazzam bir manzaraya şahit olabileceğiniz gölün kıyısı birçok kafe ve balık restoranı işletmelerine ev sahipliği yapmaktadır. Gölün orta noktasında ise Sevgi Adası olarak isimlendirilen küçük bir adacık bulunmaktadır. Baraj gölünün üzerinde tekne turları düzenleyen firmalarda bulunmaktadır.

Seyhan Barajı & Gölü

Adana Arkeoloji Müzesi

Cumhuriyet’in ilan edilmesinden 1 yıl sonra kurulmuştur. Türkiye’nin bilinen en eski müzeleri arasında yer almaktadır. Adana ve Çukurova’nın çevresinde yer alan tarihi buluntular Adana Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Kurulduğu ilk yıldan sonra birçok kez yer değiştiren müze son olarak 1972 yılında Reşatbey de yer alan binasına taşınmış ve halen burada hizmet vermektedir. Müze içerisinde Hititler, Asurlar, Fenikeliler’in yanı sıra Frigler, Roma ve Bizans imparatorluklarından kalan eserlerle karşılaşmak mümkün. Ayrıca Selçuklu ve Osmanlı dönemlerine ait birçok eser yine burada sergilenmektedir.

Pazartesi günleri hizmet vermeyen müze, yaz dönemlerinde (15 Nisan ile 2 Ekim arası) sabah 08.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Kış dönemlerinde ise (3 Ekim ile 14 Nisan arası) sabah 08.00 ile akşamüstü 17.00 saatleri arasında halka açıktır. Giriş sırasında 5 TL ücret ödenmesi gerekmektedir.

Adana Arkeoloji Müzesi

Varda (Alman) Köprüsü

Karaisalı ilçesine bağlı bulunan Hacıkırı veya Kırılan olarak bilinen mahellesinde yer alan tarihi bir köprü. Köprü Almanlar tarafından yapılmış olduğu için çoğunluk tarafından “Alman Köprüsü” olarak da bilinmektedir. Tarihte önemli bir yer tutan ipek yolu üzerinde yer alan köprü, Berlin-Bağdat demiryolunun tamamlanabilmesi amacıyla, 1900’lü yıllarda yapılmış ve kullanıma açılmıştır. Toplamda 200 metre uzunluğa sahip olan köprü, 99 metre yükseklikte yer almaktadır.

Yalnızca bir tarihi eser olarak bakılmaması gerekilen köprü ayrıca mühendislik harikasıdır. 2012 yılında sinemaya taşınan James Bond filmi olan Skyfall’da yer alan köprü, ulaşım olarak günübirlik turlar ya da araç kiralama yolları tercih edilmektedir. Köprüye ulaşım sağlanabilmesi için yaklaşık olarak 70 km bir yol kat edilmesi gereklidir.

Varda & Alman Köprüsü

Anavarza Antik Kenti

Adana Merkez’in yaklaşık olarak 70 kilometre kuzey doğu bölgesinde yer alan Kozan ilçesi sınırlarında yer almaktadır. Dilekkaya isimli köyde yer alan antik kent, buluntuların gösterdiği kadarıyla Roma ve Bizans döneminin izlerini taşımaktadır. Adana Müzesi Başkanlığı tarafından halen antik kent sınırları içerisinde aktif olarak kazı çalışmaları sürdürülmektedir. Kentin sınırlarında bulunan Anavarza Kalesi, 200 metre uzunluğunda bir kayanın üzerinde yer almaktadır. Tarih boyunca birçok savaşa şahit olan kentin surlarının bir bölümü ile yapılarının büyük bir çoğunluğu yıkılmıştır. Yapıların çoğunluğu yıkılmış olmasına rağmen, surların büyük bölümü günümüze kadar varlığını sürdürmeyi başarmıştır. Kente girişler ücretsizdir.

Anavarza Antik Kenti

Yazar: admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir